wtorek, 25 listopada 2014

Chwilowa przerwa.

Witam. Przepraszam za tak długą nieobecność, ale... nauka, jazda konna i jeszcze wiele innych rzeczy. Niestety muszę zniknąć na tydzień, ponieważ nie mam czasu wogólę wchodzić na bloga. :( Postaram się coś dodać w niedzielę, ale nie obiecuję. Rozważę też przyjecie "adminki", która ajmie się blogiem :) Chętnych zapraszam do pisania na e-mail: jaikon234@gmail.com lub pisania na howrse: Kicia2oo2 lub w komentarzach.

 Wasza Kinga ^^

piątek, 21 listopada 2014

Dobre zagalopowanie.


Dziś porozmawiamy sobie o ... Zagalopowaniu ^^ Bardzo interesujący temat. Przyda się każdemu. Ja w tym roku zdaję na BOJ więc coś na ten temat wiem. Podam dwa sposoby.

Sposób pierwszy:Aby zagalopować musisz dociążyć bardziej wewnętrzną kość siedzeniową (nie przechylaj się!), przyłożyć wewnętrzną łydkę do popręgu, a zewnętrzną, ograniczającą, o dłoń za popręgiem, wykonujesz pół paradę, aby pobudzić uwagę konia, naciskasz energicznie wewnętrzną łydką, i odpuszczasz nieco wewnętrzną wodzę.

Drugi sposób:
Na krótkiej ścianie przestajesz anglezować i jedziesz kłusem ćwiczebnym.
Rozpoczynając zakręt przesuwasz zewnętrzną łydkę (tę od ściany) trochę do tyłu (w książkach piszą: o szerokość dłoni).
W tym samym czasie zamykasz dłoń od wewnętrznej strony ujeżdżalni, co ma spowodować lekkie napięcie wewnętrznej wodzy i lekkie zwrócenie głowy konia do wewnątrz (w książkach piszą, że masz widzieć pół jego oka od strony środka ujeżdżalni). Jeśli z jakiegoś powodu, na przykład z powodu emocji, dłonie masz już zamknięte, to lekko zginasz nadgarstek od wewnętrznej strony ujeżdżalni.
Teraz już wychodzisz z zakrętu i wtedy:
dociskasz wewnętrzna łydkę
jednocześnie wypychasz konia do przodu
i też jednocześnie - otwierasz wewnętrzną dłoń lub prostujesz nadgarstek, żeby oswobodzić głowę konia, który w tym momencie startuje do galopu jak wystrzelony z katapulty :-)))
oczywiście można zagalopowywać również na ścianie A potem jedziemy albo w pół siadzie albo w pełnym siadzie podążając za ruchem wierzchowca.



No więc tyle :) Jakie chcecie jeszcze notki? :) Zapraszam do komentowania ^^


środa, 19 listopada 2014

Brązowa Odznaka Jeździecka - SKOKI

No więc dziś porozmawiamy jeszcze o skokach na BOJ. Niektórzy uważają, że to bardzo proste inni, że najgorsze. Powiem tak... Każdy ma inne widzenie. Dla mnie najgorszy będzie czworobok. No więc jak nauczyć się skoków? Wkuć na pamięć. Dużo ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Przynajmniej raz w tygodniu skakać oczywiście pod okiem instruktora. Najważniejsze to by się tylko NIE PRZEJMOWAĆ! :D a tutaj ustawienie przeszkód :) Kliknijcie na zdjęcie - będzie wam lepiej. Zpraszam do komentowania ; )

Brązowa Odznaka Jeździecka - CZWOROBOK

 Witam. Dziś porozmawiamy o czworoboku na BOJ. Wile osób boi się zdawać właśnie przez czworobok. Sama o tym dobrze wiem, bo też na wiosnę 2015 r. będę zdawać. Jeśli już podchodzimy do zdawania to uczmy się na serio! Zachęcam do kupna ćwiczeń "Koń zebrany" na allegro. Nie kosztują fortuny, a bardzo dobrze przygotowują, oczywiście z teorii. Następnym krokiem to oglądanie filmików na Youtube. Kilka razy i już masz lepiej powtórzone. I oczywiście regularne powtarzanie układu. Można też zaznaczyć sobie np. czerwonym kolorem - galop, niebieskim - kłus anglezowany itd, a potem jeździć po kartce kolorkami. Te wszystkie sposoby naprawdę pomagają.                                
                                              


Macie tutaj program i układ czworoboku : ) Powodzenia! Trzeba kliknąć w zdjęcie - wtedy będziecie lepiej mogli się doczytać.






niedziela, 16 listopada 2014

Opis rasy Falabella

Falabella


Falabella mierzy w kłębie do 76 cm, jest najmniejszym koniem świata! Rasa ta powstała 100 lat temu na ranczu Recreo de Roca rodziny Falabella, na Argentynie i niewiele wiadomo o powstaniu tej rasy. Prawdopodobnie dziadek tej rodziny znalazł w pobliżu Buenos-Aires skarłowaciałego folbluta. Zatrzymał go dla swojej córki, a następnie skrzyżował z innymi klaczami. Źrebaki rodziły się mniejsze od swych matek, ponieważ gen małego wzrostu został odziedziczony. Później zaczęto je krzyżować z kucami szetlandzkimi. Wszystkim wydawać się mogło, że Falabella to kuc, ale są w błędzie to konie. W Ameryce Północnej są wykorzystywane jako zwierzę domowe, do towarzystwa i kuc zaprzęgowy. Najdziwniejsze jest to, że ciąża u tych koników trwa 11 miesięcy. Poza tym mają o dwa żebra  i dwa kręgi więcej. Im mniejszy konik tym wyższa cena i tak np. za taki egzemplarz w USA płaci się do 15 000 euro.
2.jpg

Rzeź


Pierw poruszę trudny temat... Rzeź.

To o czym chcę dzisiaj jest nie do opisania, mowa o rzeźni koni. Co roku 50 000 koni wywozi się z Europy do Włoch, Francji i Belgii. Polska jest największym exporterem koni na mięso na naszym kontynencie. Dziesięć lat temu w Polsce żyło milion koni, a obecnie 500 000. 90% koni trafia do Włoch, a pozostałe 10% do Francji i Belgii. Najodleglejsze miejsce to Skandynawia  oddalona o 25oo, co oznacza 95. godzinną jazdę bez wody i jedzenia. Włoscy konsumenci domagają się ogromnych ilości koniny-tysięcy ton. Konina w Polsce jest bardzo tania. Po przyjeździe na miejsce konie są brutalnie wywlekane z ciężarówek i wciągane do fabryki śmierci. Prawo nakazuje by zwierze zostało ogłuszone zanim poderżnie mu się gardło. Ogłuszania dokonuje się przy pomocy pistoletu, który wystrzela metalowy bolec w czoło zwierzęcia. Często procedura ta jest ignorowane lub przeprowadzane niekompetentnie i konie odzyskują przytomność i świadomość, kiedy podrzyna się im gardła. Często źrebne klacze najpierw zabije się je, a potem rozprówa brzuch i wyciąga martwe potomstwo.


Witam! :)

Witam na moim blogu.


Ten blog będzie poświęcony koniom. Dlaczego? Owszem jest dużo blogów o koniach, ale ja zrobię troszkę inny. Przekonacie się potem. Będą tutaj na prawdę potrzebne wiadomości (np. co zrobić żeby lepiej przygotować się na zdawanie BOJ). Będą też różne ciekawostki i będę opisywała rasy. Mam nadzieje, że się Wam spodoba ten blog i będziecie zadowoleni. Wszelkiego rodzaju problemy, uwagi itd. proszę kierować na adres e-mail: 

jaikon234@gmail.com


Zapraszam :) Miłego czytania.